Projekt logo
Projekt logo dla cykli filmów dokumentalnych stworzonych na zlecenie Gminy Kościan.
Utworzono: 06.2014
Gorzelnia Turew – Grzegorz Konieczny
Gorzelnia Turew jest jedna z niewielu wciąż funkcjonujących gorzelni, mieszcząca się w Turwi, powiat kościański, woj. wielkopolskie. To przykład gorzelni rolniczej, która już od 100 lat kontynuuje bogate tradycje gorzelnictwa.
W przypadku wizyty w gorzelni jeśli przed progiem można było mieć jeszcze jakieś wątpliwości, czy trafiliśmy pod właściwy adres, to po jego przekroczeniu sprawa jest pewna. Jesteśmy w gorzelni. I to typowej gorzelni rolniczej. Powietrze jest tu ciepłe, wilgotne, przesycone nie wonią wódki, ale właśnie zapachem spirytusowej fermentacji, która zachodzi w tych murach już od ponad wieku. W powietrzu unoszą się nuty zbożowe, karmelowe, ziołowe delikatnie uzupełniane przez woń alkoholu.
Co wyróżnia tę gorzelnię w stosunku do innych w Wielkopolsce? Co tworzy magiczny klimat i nie pozwala tak szybko zapomnieć o tym co widziały nasze oczy i poczuły nasze zmysły ?
Przede wszystkim pasja ludzi tu pracujących i ich zaangażowanie w tworzenie wyjątkowości tego miejsca. W budynku funkcjonującej gorzelni mieści się muzeum techniki gorzelniczej. Jest to prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Polsce gdzie obiekt zabytkowy pełni również funkcję przemysłową prowadząc tradycyjną produkcję doskonałej jakości destylatu, obecnego nawet na gali Oskarowej.
Stworzenie takiego muzeum to wysiłek wielu lat ciężkiej pracy, poszukiwań, prac restauratorskich jak i „nos” do wyszukiwania perełek – pomysłodawcą i głównym twórcą muzeum jest Grzegorz Koniczny.
Utworzono: 06.2017

Pszczelarstwo – Czesław Misiorny
Każdy z nas wie, że miód powstaje dzięki pszczołom lecz tylko nieliczni znają strukturę rodziny pszczelej. W filmie z cyklu „Ocalić od zapomnienia” Pan Czesław Misiorny pszczelarz i pasjonata wprowadza nas w swój świat rodzin pszczelich. Właściwości miodu, kitu pszczelego, pierzgi od lat wskazują ich leczniczy charakter, dlatego powinniśmy pielęgnować wspomniany zawód, pasję.
Utworzono: 09.2016

Krystyna Ganowicz
Muzyk-amator, nauczycielka gry na mandolinie. Ur. 01.11.1925 w Poznaniu, córka Brunona Duchały, stolarza zatrudnionego w Liceum w Kościanie i Anieli z Moczyńskich.
Szkołę podstawową ukończyła w 1939 r. w Kościanie. 1936-1939 i 1946-1957 uczyła się gry na mandolinie i gitarze w Towarzystwie Mandolinistów Lira w Kościanie. Wykazała nieprzeciętne zdolności. 1937 występowała jako solistka podczas koncertu Liry przed mikrofonami Polskiego Radia w Poznaniu. Była członkiem chóru kościelnego przy farze kościańskiej. 1945 zawarła związek małżeński z Janem Ganowiczem.
1966-1968 pełniła funkcję instruktora muzycznego Młodzieżowego Zespołu Lira przy Cukrowni w Kościanie. 1968 założyła chórek kościelny w Choryni. 1969-1973 prowadziła zespół mandolinowy w Turwi. Jednocześnie prowadziła zespół mandolinowy w Podstawowej Szkole w Jerce. Członkami tych zespołów byli uczniowie klas III-VIII. Od 1976 koncertowała z tym zespołem podczas różnych uroczystości szkolnych, kościelnych i patronackich oraz gminnych.
Za zasługi w rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży otrzymała 1981 dyplom uznania z odznakę Zasłużony Działacz Kultury.
Utworzono: 07.2015

Antonina Gulik
Gulik Antonina. Wiersze i piosenki w kulturze regionu.
Utworzono: 06.2014