Jak przebiega procedura badania zdolności ochronnej znaku?
Prace przygotowawcze
Chcesz skutecznie ochronić swój znak towarowy? Zanim to się stanie, czeka cię przeprowadzenie badania czystości znaku. Brzmi enigmatycznie? Bez obaw, to absolutnie standardowa procedura. Celem tychże czynności jest znalezienie ewentualnych przeszkód stojących na drodze do uzyskania prawa ochrony znaku. Podczas badania sprawdzane są trzy grupy znaków towarowych chronionych na terenie Polski: znaki towarowe Polskie, znaki towarowe Unii Europejskiej i znaki towarowe z rejestracji międzynarodowej wyznaczone na Polskę lub UE.
Możliwe komplikacje
Dlaczego badanie czystości znaku jest tak ważne? Ponieważ ominięcie tego kroku może spowodować dwojakie konsekwencje. Po pierwsze, grozi nam sytuacja, w której znakowi odmówione zostanie prawo ochronne. Drugą przeszkodą, na którą będziemy mogli się natknąć, zgłaszając nieprzebadany znak do ochrony, będzie sprzeciw ze strony posiadacza znaku bądź to identycznego z naszym, bądź też cechującego się wysokim stopniem podobieństwa.
Co przedsiębiorca może stracić?
To, co dla każdego przedsiębiorcy jest najcenniejsze: czas i pieniądze. Konieczność zmiany znaków towarowych może bowiem wiązać się z realnymi stratami finansowymi (np. w związku z nakazem wycofania z obrotu produktów opatrzonych niewłaściwym znakiem).
Dlaczego warto powierzyć tę czynność profesjonalistom?
Ponieważ osoby takie, z racji ugruntowanej wiedzy oraz stojącego za nimi doświadczenia, są w stanie wykonać wszystkie czynności związane z daną procedurą o wiele szybciej, a co za tym idzie – również znacząco taniej.
Specjalistyczna firma doskonale wie, w jakich bazach należy prowadzić poszukiwania, by zyskać stuprocentową pewność co do czystości znaku. Co więcej, jest w stanie przeprowadzić szczegółowe analizy językowe, które uchronią przedsiębiorcę przed sięgnięciem po znak mający np. pejoratywne znaczenie wśród mieszkańców innych krajów i kręgów kulturowych.